קוון כדורגל

שופט כדורגל – איש חוק לכל דבר

בדרך כלל כשמדברים על חוק ומשפט, באופן טבעי האסוציאציה שעולה היא בהקשר האזרחי, אבל יש לזכור שגם בענפי ספורט רבים יש חוקים ברורים שאותם צריך לכבד, לשמור על ערך הספורטיביות וטוהר המשחק. כמו בכל תחום בחיים, תתארו לכם שהמתחרים היו צריכים להחליט בעצמם מה נכון ומה לא. אתם יכולים לנחש לבד שזה לא היה נגמר בטוב.

במאמר זה בחרנו להתמקד באחד ענפי הספורט הפופולריים בעולם, וכנראה הענף הפופולרי ביותר בארץ שלנו – כדורגל.

שופט כדורגל – מה תפקידו?

כשנאמר המשפט "לכדורגל חוקים משלו", הכוונה לא הייתה לחוקים שעליהם צריך לשמור שופט הכדורגל, אבל לשופט הכדורגל יש הרבה עבודה וחשיבות במהלך משחק הכדורגל. שופט כדורגל אחראי להרבה דברים שקורים במגרש, ומחוצה לו. חוליית השיפוט בכל משחק כדורגל מונה ארבעה שופטים:

  • שופט ראשי
  • קוון
  • קוון
  • שופט רביעי
  • בתחרויות גדולות באירופה ניתן למצוא גם שופט רחבה, אבל זה עדיין לא נכנס באופן מלא לכל המשחקים

נבחרת השיפוט מגיעה למשחק לפני שמתחיל ומתחילה בביקורות מקדימות למשחק עצמו. על השופטים לאשר את כר הדשא, את מצב הרשתות, דגלי הקרן, הסימונים במגרש ובעצם לוודא שהמגרש עומד בתקנות. לפני שריקת הפתיחה, כאשר הקבוצות עולות למגרש השופט הראשי עורך הגרלה באמצעות הטלת מטבע על מנת להחליט מי הקבוצה שתפתח את המשחק ולאן תתקוף כל קבוצה במחצית הראשונה. מעבר לכך השופט הראשי אחראי על התנהלות תקינה של המשחק עצמו ופוסק במקרים של עבירה, נבדל, מקרים לא חוקיים של נגיעת יד בכדור ועוד.

מכיוון שמגרש הכדורגל משתרע על שטח גדול ועליו לעמוד בקצב המשחק ולהיות ער לכל האירועים שקורים, השופט נעזר ב-2 שופטים נוספים אשר נקראים קוונים.

קוון כדורגל

הקוונים הם אותם שופטים אשר עומדים בקצוות המגרש (כל אחד בצד שלו) עם דגל ביד ואחראים בעיקר למצבי הנבדל. הקוונים ממוקמים באזור הרחבה וממוקמים במצב שבו יכולים לראות בבירור מצבי נבדל. במידה. מעבר למצבי הנבדל, קוון הכדורגל רשאי להמליץ לשופט על כל עבירת משחק שראה. במקרים רבים שופט הכדורגל מתייעץ עם הקוון לגבי פנדל לא ברור, עבירה לא ספורטיבית שחמקה מעיניו ועוד. במידה והקוון רוצה לסמן לשופט על אחד מהמקרים הללו הוא פשוט מנופף בדגלו, אך מעבר לכך לכל השופטים יש אוזנייה ומיקרופון שעוזרים להם לתקשר אחד עם השני במהלך כל המשחק.

 

שופט רביעי

השופט הרביעי אחראי לכל מה שקורה בסביבת ספסלי הקבוצות ומה שהולך מחוץ לקווי המשחק עצמו. השופט הרביעי מנהל את החילופים, מציג את תוספת הזמן בכל מחצית, דואג להתרחשות תקינה באזור הספסלים, למשל מאמן הקבוצה שצריך להשאר באזור הטכני שלו, לדאוג ששחקני הספסל המחליפים לא יתערבו במהלך המשחק ועוד. מעבר לכך, במצב בו השופט הראשי לא יכול להמשיך לנהל את המשחק מסיבה כזו או אחרת, השופט הרביעי ישמש כמחליפו.

במאמר זה נגענו רק על קצה המזלג בבסיס התפקיד של שופטי הכדורגל, עכשיו תתארו לכם מה היה קורה אילו לא היו אנשים שתפקידם לדאוג לכל פן במשחק הכדורגל. מה שכנראה היה קורה הוא כאוס אחד מוחלט. אנחנו עדים מפעם לפעם בטעויות קשות יותר ופחות של שופטי הכדורגל ובהחלטות לא נכונות, אך צריך לזכור שהם צריכים לקבל החלטות כ"כ מהירות שאך טבעי שיקרו טעויות. בימים אלה נעשים מאמצים להכניס את אמצעי הטלויזיה כעזרה לשופטים במצבים לא ברורים. למרות כל זה, שופט הכדורגל הוא איש חוק לכל דבר ותפקידו חשוב מאין כמוהו.