כוס וויסקי עם קרח ולידה מפתח של רכב

נהיגה בשכרות – מה אומר החוק?

כ-15-25% מהתאונות הקטלניות בכבישים, נגרמות כתוצאה מנהיגה בשכרות. התופעה הקטלנית גובה חיים רבים ורשויות המדינה עושות מאמצים רבים על מנת להילחם בה. בשנה האחרונה, פתחה משטרת ישראל במבצע להגברת האכיפה נגד נהיגה בשכרות. על מנת לוודא כי הנך בצד הנכון של החוק וכדי להימנע מקנסות כבדים וצעדים משמעתיים ופליליים נגדך, חשוב להכיר היטב את מגבלות החוק והוראות התעבורה בנושא זה. אספנו עבורך את כל המידע הנדרש על מנת להבטיח שהיציאה הקרובה שלך לבילוי תסתיים בשלום.

מהו חוק נהיגה בשכרות?

למעשה, אין כלל חוק כזה בין חוקי מדינת ישראל. זהו כינוי עממי רווח לסעיף 64ב' בתקנות התעבורה כפי שאלו מוסדרות בפקודת התעבורה התשכ"א-1961 ובו מוגדרת הנהיגה בשכרות כעבירה פלילים. על פי סעיף זה, אדם שבגופו נמצא מינון אלכוהול הגבוה מ-239 מיקרוגרם בליטר אוויר (נכון להיום) ייחשב כנוהג בשכרות. ההגדרה לנהיגה בשכרות, כמות האלכוהול המותרת בדם והאופן בו עבירה זו נאכפת משתנים באופן תדיר וחשוב שנכיר היטב את החוק ונימנע מסיבוכים מיותרים.

אז כמה בעצם מותר לשתות?

המידע שמפרסמת משטרת ישראל עשוי להטעות את הציבור ולכן חשוב לנו לחדד. שיעור האלכוהול המותר בדם בזמן נהיגה על פי חוק הוא עד 0.05%. הדבר בא לידי ביטוי באופן הבא:

הכמות המותרת לנשים

נשים השוקלות עד 99 ק"ג רשאיות לשתות מנה אחת של משקה אלכוהולי.

הכמות המותרת לגברים

גברים השוקלים עד 81 ק"ג רשאים לשתות מנה אחת של משקה אלכוהולי.

מה ייחשב כמנת משקה אחת?

  • שליש ליטר בירה
  • כוס של 125 מ"ל יין יבש
  • 75 מ"ל יין מתוק
  • 30 מ"ל של משקאות אלכוהוליים בריכוז של 40-50% אלכוהול כמו וויסקי, וודקה או ליקרים שונים.

מהי הענישה על נהיגה בשכרות?

אנו מאמינים באמת ובתמים כי לרוב האנשים אין כל כוונה מודעת לנהוג בשכרות ללא התחשבות בחיי אחרים ופעמים רבות מדובר באי הבנה של הגדרת החוק. עם זאת, אי עמידה במגבלות החוק תגרור אחריה עונשים כבדים.

  • מכוח פקודת התעבורה, רישיונו של הנוהג בשכרות ייפסל לשנתיים מינימום באופן מידי.
  • בית המשפט גוזר קנסות כבדים על הנוהגים בשכרות.
  • ברוב המקרים ייגזר גם עונש מאסר על תנאי בעבירה הראשונה. בעבירות חוזרות, אנו עשויים לעמוד בפני עונשי מאסר בפועל בדרגות חומרה שונות בהתאם לעבר התעבורתי.

*מאמר זה אינו מהווה כייעוץ משפטי ואינו מהווה כאסמכתא משפטית ובכל מקרה אנו ממליצים לדאוג לנהג תורן ולהימנע לחלוטין מנהיגה לאחר שתיית אלכוהול.

סעו בזהירות.